Музей лісосплаву на Чорній річці.
Єдиним і унікальним у всій Європі є музей лісу і сплаву на Чорній Ріці, що діє на території НПП "Синевир". У середині ХІХ століття на Чорній Ріці були збудовані дві греблі для сплаву лісу з гір у долину. Одна з цих гребель, збереглася до нашого часу, саме на ній і влаштований музей.
Це – диво-об’єкт, якому фактично нема аналогу у всьому світі. Заклад цей просто неба та ще й на воді, серед райського зеленого океану, чудова гідротехнічна споруда XІХ століття. Розташований приблизно за вісім кілометрів від селища Синевір по дорозі до озера Синевір.
Півтора століття тому ця будівля була діючим підприємством, де формували і звідки починали сплавляти дараби (бокори) – плоти зі зрубаної деревини. Її складне, як на той час, технічне та архітектурне вирішення базувалось на багатстві традицій народного будівництва. Про вправність закарпатських майстрів складені легенди, а створені ними шедеври культових, житлових, адміністративних та інших споруд вічно вражатимуть своєю неповторною красою.
Перші реставраційні роботи були проведені у 1973 році, згодом у другій половині 90-х над греблею було збудовано приміщення, а в ньому розгорнута музейна експозиція. Серед експонатів музею не лише давній реманент, а й одяг та предмети побуту лісорубів.
У 1998 і 2001 роках через надмірні опади рівень води піднявся і музей був сильно зруйнований. Основна частина гідротехнічної споруди для демонстрації спуску бокорів була знесена водою. Більшість експонатів музею, розгорнутого на греблі вдалося врятувати. Через брак коштів споруда існує в усіченому вигляді, але музей функціонує і чекає на нових відвідувачів.
До речі, лісосплавні греблі були на багатьох річках Закарпаття, але до наших днів збереглись лише на присілку Свобода, в с. Син. Поляна та урочищі Чорна Ріка (Міжгірський район).
|